Mire van szükség az önálló életvitel javítása érdekében?

Bercse László, az ÉFOÉSZ társelnöke Brüsszelben járt, szeptember 23-25. között. Két eseményen is beszélt az önálló életvitel és a befogadás támogatásáról, valamint az önérvényesítők vezető szerepéről. Beszámolt idén indult nemzetközi programunkról, a JUDY projektről is.  

Az Európai Önálló Életviteli Hálózat (ENIL) 11. alkalommal szervezte meg Freedom Drive nevű eseménysorozatát. Az eseményt Brüsszelben rendezték, szeptember 23-25. között. A program részét képezték szakmai beszélgetések, döntéshozókkal történő egyeztetések és egy nagyszabású felvonulás.

Idén Bercse László, az ÉFOÉSZ társelnöke is előadást tartott az egyik műhelymunkában, amelynek címe ez volt: Mit tehet az Európai Unió az önálló életvitel javítása érdekében hazámban? A beszélgetésen részt vett Markus Schefer is, aki az ENSZ Fogyatékossággal Élő Személyek Jogainak Bizottsága egyik tagja.  Bercse László egyebek mellett elmondta:

  • Jó támogatásra van szükségünk intézmények helyett! Ezért több támogató szolgáltatás kell, hogy mindenki megkapja a megfelelő támogatást.
  • A szolgáltatásoknak az önálló életvitelt és a közösségbe való befogadást kell erősíteniük.
  • A támogatott lakhatások ne kicsi intézményekként működjenek! A lakók döntsenek az életükről, pénzügyeikről és napirendjükről.

Akkor tudunk önállóan élni, ha dönthetünk a saját életünkről. Ezért a gondnokság helyett a támogatott döntéshozatalt kell elterjeszteni és népszerűsíteni.

Ugyanezen a héten zajlott az Inclusion Europe tagszervezeteinek találkozója. Bercse László, a szervezet alelnökeként beszámolt egy friss felmérés eredményeiről. A felmérésben arról kérdezték az Inclusion Europe tagjait, hogy vannak-e önérvényesítők a szervezetek vezetőségeiben. Ha pedig vannak önérvényesítő döntéshozók a szervezetekben, milyen támogatást kapnak a munkájukhoz? A felmérésből kiderült:

  • Az önérvényesítő döntéshozóknak szükségük van vezetői készségekre és megfelelő támogatásra.
  • Szükség van könnyen érthető információra és elegendő időre, hogy az önérvényesítők elmondják, amit akarnak és magyarázatot kérjenek, ha valamit nem értenek.
  • A kollégáknak is befogadónak kell lenniük. Ez azt jelenti, hogy alkalmazkodniuk kell az önérvényesítők igényeihez és figyelembe kell venniük az önérvényesítők véleményét.
  • Előfordulhat, hogy meg kell változtatni a szervezetek szabályzatait, ahhoz, hogy az önérvényesítők vezető szerepet tölthessenek be.

Az eseményeken László beszámolt a JUDY projektről is, amelyben az Inclusion International és az Inclusion Europe vezetésével dolgozunk. A projekt célja, hogy a fogyatékossággal élő emberek kiköltözzenek az intézményekből és önállóan tudjanak élni a helyi közösségekben. Azon dolgozunk, hogy az önérvényesítők javaslatait eljuttassuk a döntéshozókhoz. Támogatjuk az önérvényesítőket, hogy részt vegyenek a projekt vezetésében, megtanulják jogaikat és felszólaljanak a saját érdekeikért.

Fotók forrása: ENIL és Inclusion Europe