Nemzetközi önérvényesítő találkozó Szegeden

Az ÉFOÉSZ Csongrád Vármegyei tagszervezete nemzetközi önérvényesítő találkozót rendezett Szegeden, október 7-9. között. A találkozóra önérvényesítők és segítők érkeztek Magyarországról, Szlovákiából, Szlovéniából, Portugáliából és Spanyolországból. A résztvevők arról beszéltek, mit jelent az önérvényesítés és hogyan állnak ki a jogaikért a saját országiakban.

Bercse László, az ÉFOÉSZ önérvényesítő társelnöke előadásában elmondta, hogy az önérvényesítés több dolgot is jelent számára:

  1. Megtanuljuk a jogainkat. Segítünk másoknak is, hogy ismerjék a jogaikat és ki tudjanak állni magukért.
  2. Önérvényesítő csoportokat szervezünk. Tapasztalatot cserélünk és támogatjuk egymást.
  3. Részt veszünk a rólunk szóló döntésekben: például szervezetek vezetőségeiben képviseljük a társaink érdekeit.
  4. Döntéshozókkal tárgyalunk, hogy a nekünk megfelelő döntéseket hozzák.
  5. Együtt küzdünk a jogainkért. Például projektekben és kampányokban dolgozunk.

László beszélt a JUDY projektről is, amelyben az Inclusion International és az Inclusion Europe  nemzetközi szervezetekkel közösen dolgozunk. A projekt célja, hogy a fogyatékossággal élő emberek kiköltözzenek az intézményekből és önállóan tudjanak élni a helyi közösségekben. A JUDY projektben segítjük az önérvényesítőket, hogy megtanulják jogaikat és felszólaljanak az önálló életvitelért.

Beszélgettünk arról is, mire van szükség ahhoz, az értelmi fogyatékossággal élő emberek kiköltözzenek az intézményekből és önállóan tudjanak élni a helyi közösségekben. A résztvevők például ezeket mondták:

  • „Nem csak új házakra van szükség, hanem új gondolkodásmódra is. A szép szobák is fontosak, de a közösségi befogadást is támogatni kell.”
  • „Az intézményekből kiköltöző embereknek kell eldönteniük, hol, hogyan és kivel akarnak lakni.”
  • „Az önálló élet azt jelenti, hogy senki nem mondja meg, mikor keljek, mit egyek, mikor és hová mehetek.”
  • „Fontos, hogy minél több önérvényesítő legyen, aki döntéshozókkal tud találkozni és képviselni az érdekeinket.”

Megtudtuk azt is, hogy Szlovéniában az állam személyi asszisztencia szolgáltatással és állami támogatású bérlakásokkal segíti az intézményekből kiköltöző, fogyatékos személyeket az önálló életben.

A JUDY projektben azért is dolgozunk, hogy az önérvényesítők javaslatait eljuttassuk a döntéshozókhoz. A projekt tevékenységeiről itt írtunk bővebben.