Lengyel önérvényesítők látogatása Budapesten
Lengyel önérvényesítők jártak Budapesten tanulmányi úton, szeptember 26-27-én. Vendégeink Az Értelmi Fogyatékossággal Élők Lengyel Egyesülete (PSONI) egyik helyi szervezetétől érkeztek, Jaroslaw városából. A kétnapos látogatás során a lengyel és magyar önérvényesítők tapasztalatot cseréltek és sokat tanultak egymástól. Szó esett önérvényesítésről, önálló életvitelről és jó támogatásról.
A PSONI jaroslawi szervezete nagyon aktív a foglalkoztatás és a támogatott lakhatás területén. Működtetnek például pékséget és gyufakészítő műhelyet. A műhelyekben az érintettek megtanulhatják az adott szakmát és kipróbálhatják magukat a munka világában. Fenntartanak úgynevezett tréninglakásokat is, ahol az önálló életvitelt lehet gyakorolni és megtanulni a szükséges készségeket.
A hozzánk érkező önérvényesítők sokat foglalkoznak az újságírással. Könnyen érthető újságot írnak, rádiót működtetnek és újságíró képzéseket tartanak. A képzéseken a résztvevők megtanulhatják, hogyan beszéljenek nyilvánosan, vagy hogyan készítsenek interjút. Ezen kívül rendszeresen találkoznak döntéshozókkal, hogy a helyi nehézségekről és megoldási javaslatokról tárgyaljanak. Ehhez szintén tartanak felkészítő tréningeket, ahol az önérvényesítéshez szükséges készségeket fejlesztik.
A kétnapos látogatás során a lengyel és magyar önérvényesítők tapasztalatot cseréltek és tanultak egymástól. Beszélgettünk önérvényesítésről, önálló életvitelről és jó támogatásról. Bemutattuk új programunkat, a JUDY projektet is. A JUDY projektben az Inclusion International és az Inclusion Europe nemzetközi szervezetekkel közösen dolgozunk az önálló életvitelért és a befogadásért.
A lengyel kollégákkal együtt találkoztunk a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (NSZI) vezetőivel. Megismertük, hogyan dolgozik az NSZI az intézményi férőhely kiváltás és a foglalkoztatás területein. Bemutattuk a magyar önérvényesítők javaslatait a kiváltásról és az önálló életvitel támogatásáról. Elmondtuk, hogy megfelelő szolgáltatásokra és egyéni igényekhez igazodó támogatásra van szükség intézmények helyett. Erről a találkozóról itt olvashatsz bővebben.
Ellátogattunk a Küldetés Egyesület műhelyébe, ahol fogyatékossággal élő emberek dolgoznak. Megnéztük, hogyan készítenek betonból ékszereket és használati tárgyakat. Csodaszép ajándékokat is kaptunk. Megtudtuk, hogyan működik a Küldetés Egyesület támogatott lakhatása, Budapesten. A lakók elmondták, hogy négyen laknak egy lakásban, mintha csak egy átlagos albérlet lenne. A segítők bármikor elérhetőek, de csak akkor találkoznak, ha a lakók kérnek segítséget valamiben. A Küldetés Egyesület tagjai megtudták, mi az önérvényesítés és hogyan dolgozunk az értelmi fogyatékos személyek jogaiért.
A látogatást a Nem Adom Fel Kávézó és Étteremben zártuk. A dolgozóktól megtudtuk, hogy a munkához mindenki olyan támogatást kap, amire egyénileg szüksége van. Mindenkit abban segítenek, hogy a legtöbbet tudja kihozni magából.
Lengyel kollegáink nagyon hálásak voltak a fogadtatásért és a sok izgalmas tapasztalatért. Az ÉFOÉSZ munkájából az tetszett nekik a legjobban, hogy a kiváltásért dolgozunk. Ezt ők is nagyon fontosnak tartják. Kiemelték még, hogy milyen sokat foglalkozunk a könnyen érthető kommunikáció használatával és oktatásával. Ezt ők is szeretnének átvenni. Ők is készítenek könnyen érthető kiadványokat, de kevesebbet és kevesebb témában.
Sallai Ilona kollégánk ezzel zárta a kétnapos találkozót: „Jó volt látni, hogy akárhol is élünk, ugyanaz a célunk: az, hogy az értelmi fogyatékossággal élőket befogadja a társadalom. Ezért fogunk továbbra is dolgozni, most már a lengyel önérvényesítőkkel együtt. Hajrá önérvényesítők!”